Jeżówka
Strona główna START  |   Jeżówka O JEŻÓWCE  |   Galeria zdjęć GALERIA  |   Redakcja REDAKCJA  |   Kontakt KONTAKT
» Góry Świętokrzyskie- wycieczka
G

W piękną, słoneczną niedzielę 27 sierpnia mieszkańcy Jeżówki i okolicznych wsi wzięli udział w wycieczce w Góry Świętokrzyskie. Celem wyjazdu był spacer na Łysą Górę, zwiedzanie klasztoru na Świętym Krzyżu.

Z Nowej Słupi, szlakiem niebieskim (tzw. Drogą Królewską) dotarliśmy do celu. Szlak wymagający, ale ciekawy i dający satysfakcję! Atrakcją szlaku są duże, rzeźbione w drewnie stacje drogi krzyżowej.

Kolejnym punktem wycieczki był Klasztor na Świętym Krzyżu - jedno z najstarszych sanktuariów na ziemiach polskich. Znajduje się na szczycie górskim zwanym Świętym Krzyżem. Uczestniczyliśmy w mszy świętej, adoracji relikwii.

Zwiedziliśmy klasztor, poznaliśmy historie i legendy tego miejsca. W krypcie kościoła, do której schodzi się od południowej strony, oprócz fundatorów kaplicy: Zofii i Mikołaja Oleśnickich, spoczywają: zakonnik, powstaniec z 1863 roku i książę Jeremi Wiśniowiecki, ojciec późniejszego króla Polski Michała Korybuta Wiśniowieckiego.

Po wyjściu z klasztoru przy drodze do Huty Szklanej z platformy widokowej podziwialiśmy gołoborze, piękną panoramę oraz pogański wał kultowy, który tysiąc lat temu otaczał całą Łysą Górę.

W drodze powrotnej zwiedziliśmy najstarsze opactwo cysterskie w Polsce Sanktuarium bł. Wincentego Kadłubka. Archiopactwo jędrzejowskie jest najstarszym opactwem cysterskim na ziemiach polskich. Zostało ono ufundowane w 1140 r. przez Janika Jaksę, późniejszego arcybiskupa gnieźnieńskiego i jego brata Klemensa. Przylegająca do północnej nawy kościoła klasztornego barokowa kaplica kryje relikwie bł. Wincentego Kadłubka. Odwiedzenie tego miejsca było dla nas ważne ponieważ w naszym parafialnym kościele posiadamy relikwie bł. Kadłubka.

Warto zwiedzać i poznawać historie polskich miejsc. Każde miejsce turystyczne ma coś szczególnego, niepowtarzalnego. Szczególny klimat i nastrój udziela się zwiedzającym. Organizatorzy bardzo serdecznie dziękują z mile spędzony czas.


Ocena: 2.8 Głosów: 754

» Autor: Agata   » Dnia: 2017-08-29 20:33:53   » Wyświetleń: 957

Menu główne

Informacja

Nowy adres strony szkoły:

spj.edu.pl
Jeżówka Wieś

Copyright (c) Jezowka.pl 2009-2015. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Strona internetowa wsi Jeżówka