Jeżówka
Strona główna START  |   Jeżówka O JEŻÓWCE  |   Galeria zdjęć GALERIA  |   Redakcja REDAKCJA  |   Kontakt KONTAKT
» Wybory sołtysa

1 maja 2015 o godzinie 1700 w Remizie Ochotniczej Straży Pożarnej w Jeżówce odbędzie się zebranie, na którym mieszkańcy dokonają wyboru sołtysa i przedstawicieli Rady Sołeckiej Jeżówki.

Wielu z nas zadaje sobie pytanie: kim jest sołtys? Internet podaje wiele definicji: wiejska persona, wiejska szycha, bohater popularnych dowcipów w Wąchocku, ważna persona we wsi, osoba reprezentująca interesy jej mieszkańców, reprezentant interesów wsi, rządzący gromadą, stojący na czele wsi.

Kto zostanie sołtysem, kto będzie tym kołem napędowym naszej miejscowości okaże się już niedługo. Zależeć to będzie przede wszystkim od mieszkańców i od ich wyboru.

Sięgając do historii funkcja sołtysa znana jest w Polsce od XII wieku. Pozycja i rola sołtysa jest silnie zakorzeniona w świadomości mieszkańców. Zadania i rola stojącego na czele wsi sołtysa ulegają na przestrzeni wieków licznym zmianom. W średniowieczu sołtys był przedstawicielem pana feudalnego, dobrze opłacanym zarządcą dużego gospodarstwa, a jego stanowisko było dziedziczne. Współczesny sołtys ma pod opieką powierzoną mu wieś. W dzisiejszych czasach ma większą swobodę działania, ale jego przedsięwzięcia podlegają większej krytyce ze strony mieszkańców, jak i krytyce władz lokalnych: rady gminy, burmistrza, które sprawują nadzór nad działalnością sołectwa.

Należy jednak pamiętać, że praca sołtysa wypełniona troską o miejscowość i mieszkańców daje wielkie pokłady satysfakcji i radość z dobrze wypełnionego obowiązku. Każdy wybrany sołtys powinien być dumny z powierzonej mu funkcji. Zaufanie, którym zostanie obdarzony będzie dawało mu wiele siły do pracy na rzecz ludzi i miejscowości.

A jaki powinien być sołtys. Przede wszystkim dostępny dla wszystkich ludzi, umiejący słuchać i rozmawiać, łączący mieszkańców, potrafiący motywować do wspólnych działań, otwarty na innowacje. Chcąc spełnić powyższe zadania część swojego czasu prywatnego musi poświecić na pracę społeczną.

Pamiętajmy! Sołtys nie może pozostać sam ze swoimi planami dla dobra mieszkańców. Musi czuć wsparcie i mocne zaangażowanie ludzi. Należy mu pomóc w pracy i okazać ogromne wsparcie.


Ocena: 3.4 Głosów: 2047

» Autor: Agata   » Dnia: 2015-04-29 20:58:46   » Wyświetleń: 1353

Menu główne

Informacja

Nowy adres strony szkoły:

spj.edu.pl
Jeżówka Wieś

Copyright (c) Jezowka.pl 2009-2015. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Strona internetowa wsi Jeżówka