Jeżówka
Strona główna START  |   Jeżówka O JEŻÓWCE  |   Galeria zdjęć GALERIA  |   Redakcja REDAKCJA  |   Kontakt KONTAKT
» Pielgrzymka do Lichenia
P

W dniach 27- 28 czerwca 2016 r liczna grupa naszych parafian z Jeżówki udała się do Lichenia.

Naszą pielgrzymkę rozpoczęliśmy od zwiedzenia Sanktuarium Św. Józefa w Kaliszu. Miejsce to stało się od początku XVII wielu jednym z głównych miejsc czci Świętego Józefa w Polsce. Przewodnik naszej wycieczki zwrócił uwagę na ważne fakty z historii tego sanktuarium.

Według tradycji początki Sanktuarium Świętego Józefa w Kaliszu sięgają 1670 roku. Wtedy, bowiem został uzdrowiony za przyczyną Świętego Józefa mieszkaniec wsi Szulec, który jako wotum ufundował obraz Świętej Rodziny i umieścił go w Kaliskiej Kolegiacie w podarowanym przez siebie ołtarzu. Święty Józef stał się na nowo aktualny w dzisiejszych czasach. U progu trzeciego tysiąclecia Papież Jan Paweł II wskazuje dzisiejszemu światu na Świętego Józefa jako niezawodny wzór i pomoc. Do pielgrzymów Diecezji Kaliskiej w 1997 roku powiedział: "Potrzeba tego świadectwa oddania. Potrzeba go człowiekowi, często zagubionemu pośród fałszywych obietnic łatwego szczęścia. Potrzeba go w życiu rodzinnym, społecznym, kulturalnym, politycznym, aby wszyscy ludzie mogli w Synu Bożym odnaleźć źródło prawdziwej nadziei. Niech Święty Józef czczony w Kaliskim Sanktuarium stanie się dla nas wszystkich nauczycielem i duchowym przewodnikiem."

Kolejnym punktem naszej pielgrzymki było miejsce bardzo szczególne- Licheń. Przybywają tam rzesze pielgrzymów z całej Polski ze swoimi modlitwami, czując wyjątkowość i niezwykły charakter tego miejsca. Po zakwaterowaniu się w domu noclegowym, pysznym obiedzie wyruszyliśmy na teren licheńskiego sanktuarium. Pokonaliśmy licheńską Golgotę wysoką na 25 metrów, na której wielkim przeżyciem była Droga Krzyżowa, wąskimi kamiennymi korytarzami. Zwiedziliśmy teren sanktuarium. O godzinie 21 zgromadziliśmy się na Apel Maryjny połączony z modlitwą.

Kolacja, odpoczynek i kolejny dzień modlitwy i rozważań. Zapoznawaliśmy się z historią tego miejsca, zwiedzając wszystkie szczególne zakątki sanktuarium, z pomocą miejscowego przewodnika. O godzinie 10 w nowej licheńskiej bazylice odprawiona została Msza Święta, w której wzięli udział wszyscy przybyli tego dnia pielgrzymi. Wysłuchaliśmy koncertu organowego i podziwialiśmy teren Sanktuarium z wieży widokowej.

Cudowna obecność Matki Bożej i wspaniałość Bazyliki w Licheniu nie pozwala opuścić tego miejsca nieprzeminionym wewnętrznie. Wszystkim polecamy odwiedzenie tego szczególnego miejsca. Pielgrzymowanie zakończyliśmy odmówieniem różańca w Lesie Grąblińskim. Tutaj, w pierwszej połowie XIX w., żołnierz napoleoński - Tomasz Kłossowski zawiesił na sośnie wizerunek Maryi. Kilka lat później w tym samym miejscu pasterzowi Mikołajowi Sikatce ukazała się Matka Boża - Bolesna Królowa Polski. Nawoływała do nawrócenia i modlitwy. Przepowiedziała też czasy zarazy. Przed Jej oblicze w 1852 r., podczas epidemii cholery, przybywali wierni po nadzieję i ratunek. Wielu doznało tu uzdrowień. Wszystko to sprawiło, że maleńki obrazek Matki Bożej, uznano za cudowny.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć.


Ocena: 3.3 Głosów: 987

» Autor: Agata   » Dnia: 2016-06-30 22:26:44   » Wyświetleń: 845

Menu główne

Informacja

Nowy adres strony szkoły:

spj.edu.pl
Jeżówka Wieś

Copyright (c) Jezowka.pl 2009-2015. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Strona internetowa wsi Jeżówka