Jeżówka
Strona główna START  |   Jeżówka O JEŻÓWCE  |   Galeria zdjęć GALERIA  |   Redakcja REDAKCJA  |   Kontakt KONTAKT
» Ocalić od zapomnienia
O

Przed świętami na terenie naszej miejscowości odbyło się posumowanie konkursu „Kapliczki”. Dokonano uroczystego poświęcenia dwóch odremontowanych kapliczek. Podsumowaniu tej uroczystości podjęła się młoda mieszkanka Jeżówki, której dziękujemy za ciekawe sprawozdanie.

„OCALIĆ OD ZAPOMNIENIA”

20 grudnia 2015 roku o godzinie 1300 wspólnie z mieszkańcami Jeżówki wzięłam udział w finale ogłoszonego przez Samorząd Województwa Małopolskiego konkursu pt. KAPLICZKA, skierowanego dla jednostek samorządu terytorialnego z terenu województwa małopolskiego.

W ramach tego konkursu na terenie mojej miejscowości podjęto prace konserwatorskie dwóch zabytkowych kapliczek. Bardzo się cieszę, że realizacja tego przedsięwzięcia udała się. Ważne jest aby dbać o naszą historię, zabytki i to co pozostawili nasi przodkowie. Dzięki środkom finansowym Województwa Małopolskiego i Gminy Wolbrom przywrócony został dawny blask dwóch kapliczek położonych Jeżówce: św. Rocha oraz Matki Bożej Niepokalanie Poczętej.

Z ogromną radością sięgnęłam do różnych zapisów dotyczących historii tych kapliczek. Historia kapliczki św. Rocha jest bardzo interesująca. Obiekt wzniesiono-cytując inskrypcję- w roku 1857 staraniem Antoniego, Jana i Maryanny Kośmider mieszkańców wsi Jeżówka. Kapliczka poświęcona jest Świętemu Rochowi, patronowi chroniącemu od wszelkich chorób. Według informacji przekazanych przez Pana Trzaskę byłego sołtysa wsi Boża Wola: „Powodem wybudowania tej figury był problem szerzącej się choroby- cholery i tyfusu wśród mieszkańców tej okolicy”.

Druga figura powstała najprawdopodobniej w drugiej połowie XIX wieku. Starsi mieszkańcy mojej wsi twierdzą, że powstała jako wotum wdzięczności jednego z mieszkańców lub całej miejscowości Jeżówka. Poświęcona jest Matce Boskiej, której rzeźba wieńczy rozbudowany, ustawiony na trzystopniowej podstawie cokół. Oglądając zdjęcia figury przed renowacją można było jedynie domyślać się co przedstawiała.

W czasie uroczystego poświęcenia z dumą patrzyłam na rzeźbę o wymiarach zbliżonych do naturalnych, przedstawiającą Matkę Boską Niepokalanie Poczętą. Z wielkim wzruszeniem mieszkańcy Jeżówki wzięli udział w poświeceniu naszych figur. Ksiądz proboszcz przypomniał dzieje kapliczek i odmówił piękną, zapomnianą litanię do św. Rocha.

W dalszej części uroczystości głos zabrali przedstawiciele władz gminnych i lokalnych. Podsumowanie, na którym wręczone zostały symboliczne rzeźby aniołów dla wszystkich, którzy przyczynili się do ukończenia projektu, odbyło się w szkole podstawowej do której uczęszczałam.

To końcowe spotkanie zrobiło na mnie ogromne wrażenie. Nie tyko dlatego, że mogłam po kilku latach znów odwiedzić mury szkoły, która dała mi solidne podstawy w nauce i wychowaniu. Na własne oczy zobaczyłam i zrozumiałam jak ważne dla mieszkańców małych miejscowości są wspólne spotkania. Pyszne ciasta jeżowskich gospodyń, występy małych artystów ze szkoły, młodzież obsługująca punkt gastronomiczny to piękny przykład lokalnej integracji. Ten dzień był dla mnie bardzo udany. Połączył ludzi w różnym wieku. Bo cóż jest piękniejszego niż spotkania pokoleń, które uczą się od siebie nawzajem.

Mieszkanka Jeżówki.


Ocena: 3.5 Głosów: 1537

» Autor: Agata   » Dnia: 2015-12-29 20:45:47   » Wyświetleń: 1117

Menu główne

Informacja

Nowy adres strony szkoły:

spj.edu.pl
Jeżówka Wieś

Copyright (c) Jezowka.pl 2009-2015. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Strona internetowa wsi Jeżówka